• Ne aramıştınız ?
  • UV Baskı
  • Lazer Kesim
  • Lazer Yakma & Markalama
  • Pleksiglas Kesim
  • Sublimasyon Baskı
  • Standlar
  • Mağaza Teşhir Ürünleri
  • Kapı İsimlikleri
YoutubeInstagram Tiktok

UV Baskı

UV Baskı, ultraviyole kürleme teknolojisi kullanılan bir baskı işlemidir. Bu baskı tekniğinde malzeme baskıdan çıktığı anda kurumuş haldedir. Sonraki işlemler için boyanın kuruması beklenmez ve zamandan tasarruf edilir.

Firmamız bünyesinde bulunan Mimaki JFX 200 EX makinemizle Akrilik, polikarbonat, PVC, cam, alüminyum, metal, polyester, köpük levha, polistiren, ahşap, taş malzemelere dijital baskı yapma imkânı sunarken yapabileceğimiz uygulamaların kapsamı neredeyse sınırsızdır.

UV baskı, mürekkep basılırken kurutmak ve sertleştirmek için ultraviyole ışık kullanan bir dijital baskı şeklidir. Yazıcı mürekkebi bir malzemenin yüzeyine dağıtırken, özel olarak tasarlanmış UV ışıkları hemen arkasından gelerek mürekkebi anında kurutur. Orijinal olarak manikür sırasında hızlı kuruyan jel ojeler için geliştirilmiş olan ultraviyole ışık uygulamaları hızla endüstriyel ve ticari pazarlara yayılmıştır. UV ışıkları herhangi bir basılı mürekkebi hemen iyileştirdiği için, ıslak mürekkebin noktalarının bir kez basıldıktan sonra yayılma şansı olmaz ve çok daha ince ayrıntılar elde edilir. Ayrıca, UV ile kürlenen mürekkepler hava koşullarına dayanıklıdır ve solmaya karşı daha fazla direnç sunar. Bu kürleme işlemi, az sayıda VOC, koku ve ısı ürettiği için daha çevre dostudur.

Geleneksel baskıda solvent mürekkepler kullanılır; bunlar buharlaşabilir ve çevreye zararlı olan uçucu organik bileşikleri (VOC'ler) serbest bırakabilir. Yöntem ayrıca ısı ve buna eşlik eden bir koku üretir ve kullanır. Ayrıca, mürekkep ofset işlemine ve birkaç gün sürebilen kurutmaya yardımcı olmak için ek sprey tozları gerektirir. Mürekkepler baskı ortamına emilir, böylece renkler soluk ve solmuş görünebilir. Baskı işlemi çoğunlukla kağıt ve kart ortamları ile sınırlıdır.

UV baskıda kürleme için ısı yerine cıva/kuvars veya LED ışıklar kullanılır; özel olarak tasarlanmış yüksek yoğunluklu UV ışığı, özel mürekkebin baskı ortamına dağılmasını ve uygulandığı anda kurumasını yakından takip eder. Mürekkep neredeyse anında katı veya macundan sıvıya dönüştüğünden, buharlaşma şansı yoktur ve bu nedenle VOC, toksik duman veya ozon salınmaz, bu da teknolojiyi neredeyse sıfır karbon ayak izi ile çevre dostu hale getirir.

uv baskı,uv baskı izmir,uv baskı çeşitleri,kaliteli uv baskı,cam uv baskı

UV Baskı